Bania

Ogrodowa beczka kąpielowa, popularna w Skandynawii pod nazwą „hot tube”, to nic innego jak ogromna wanna wykonana z drewna. W środku znajdują się podwodne ławeczki z miejscami dla 8 osób oraz odgrodzony kratką piec, który jest opalany drewnem. Czas nagrzania 3000 litrów wody w beczce do optymalnej temperatury (36-40 stopni) to w zależności od pory roku 4-8 godzin. Piec bardzo wolno oddaje ciepło, przez co umożliwia długie kąpiele bez konieczności ciągłego dorzucania opału. Na kratce, która oddziela użytkowników od gorącego pieca, zamontowana jest specjalna półka z miejscem na napoje chłodzące. Nie zaleca się jednak spożywania alkoholu w banii przez osoby z chorobami serca. Największe wrażenie robi kąpiel w banii zimą, kiedy temperatura na zewnątrz jest ujemna. Taka amplituda temperatur działa pozytywnie na układ krążenia, który musi szybko zaadoptować się do zmieniających warunków otoczenia. Jeżeli dodatkowo schłodzimy ciało w śniegu, to doznania są wręcz niesamowite.

Sauna

Pobyt w fińskiej saunie suchej jest znakomitym zabiegiem dla całego organizmu. Powietrze w pomieszczeniu osiąga temperaturę nawet 100°C, a jego wilgotność 10%. Ciepłe i suche powietrze otwiera pory w naszej skórze i oczyszcza ją z zanieczyszczeń. Powoduje, że staje się ona młoda i elastyczna. Sprzyja również poprawie jakości snu. Sauna zbudowana jest z wyselekcjowanych kawałków drewna świerku skandynawskiego. W środku przebywać może maksymalnie 5 osób.

Stół 3w1

Zajmujący centralne miejsce w salonie stół jadalny na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie. Po zdjęciu blatu okazuje się jednak, że kryje on drugie dno. Teraz jest to już pełnofuncjonalny stół do bilarda. W domku znajduje się cały osprzęt niezbędny do gry (2 kije, bile, trójkąt, kreda). Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania na nim siatki do tenisa stołowego (jej montaż zajmuje 5 sekund) i przekształcenia stołu w arenę do meczów pingpongowych (siatka, paletki i piłeczki są w domku).

Ognisko

Nie ma nic lepszego niż smak pieczonej na ogniu i ociekającej tłuszczem kiełbasy. Zwłaszcza jeżeli spożywamy ją w zaciszu Kaszubskiego Edenu, po kilku godzinach spędzonych na stoku narciarskim, kąpieli w bani lub wyczerpującej wycieczce rowerowej. W domku znajdzie Państwo kije do kiełbasek, a także drewno niezbędne do rozpalenia ogniska. Ławeczki w około paleniska pozwolą ulżyć waszym nogom i komfortowo upiec kiełbasy do pożądanego stanu. To miejsce posłuży także jako forum do prowadzenia długich i interesujacych rozmów, w akompaniamencie rozgrzewających płomieni ogniska. W domku znajduje się również grill, który rozpalimy na tarasie.

Stok narciarski w Wieżycy

Największy na pomorzu ośrodek narciarski znajduje się tylko 3 km drogi od domku. Osiem wyciągów narciarskich, wypożyczalnia sprzętu oraz restauracje i punkty gastronomiczne przy samym stoku, czego chcieć więcej? Wieżyca jest specyficzną miejscowością pod względem klimatu. Otulające ją zewsząd wzgórza oraz jeziora polodowcowe sprzyjają utrzymywaniu się ujemnych temperatur nocą. To pozwala na uruchomienie armatek śnieżnych i ciągłe dośnieżanie stoku, nawet jeśli w dzień temperatura osiąga 10 stopni na plusie. Sezon narciarski trwa tutaj nawet w kwietniu. Latem możliwy jest zjazd ze stoku na mountainboardzie, trójkołowcu oraz kuli zorbing. Na terenie znajduje się również szereg atrakcji dla dzieci: zjeżdżalnie, trampoliny, kule wodne i park linowy. Szczegółowe informacje na temat ośrodka narciarskiego w wieżycy znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie.

Kajaki

Krzeszna i jej okolice to idealne miejsce na spływ kajakowy. Taka wyprawa pozwala spojrzeć na tutejszą przyrodę z zupełnie innej perspektywy. Dostrzec jej piękno i napawać się wolnością jaką daje nam możliwość płynięcia w dowolnym kierunku. Znajdujące się w pobliżu domku Jezioro Ostrzyckie i Potulskie, podobnie jak pozostałe jeziora wchodzące w skład pętli jezior raduńskich, są ze sobą połączone rzekami, co umożliwia przemieszczanie się pomiędzy nimi bez konieczności wynoszenia kajaków na ląd. Wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych w Krzesznej znajduje się koło Gościńca Malinówka (należy przejść przez tory kolejowe i zejść na dół nad samą przystań). Szczegóły pod numerem telefonu: (+48) 790 650 415.

Trasy rowerowe

Znajdziesz ich tutaj pod dostatkiem. Kaszuby to raj dla rowerzystów, zarówno tych profesjonalnych jak i amatorskich. Setki kilometrów tras rowerowych o różnym stopniu trudności, pośród lasów, pagórków, jezior i łąk pozwoli przeżyć wam piękne chwile. Rowery to znakomity sposób na aktywne spędzanie czasu w Kaszubskim Edenie, gdzie odprężysz zmęczone i zakwaszone od pedałowania mięśnie w gorącej bani oraz saunie.

Wieża widokowa

Szczyt wieżyca znajduje się około 7 km od domku. Góra o wysokości 329 m.n.p.m to najwyższe wzniesieniem moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Obrasta ją 150-letni bukowy las, a wierzchołek zdobi wybudowana w 1997 r. wieża widokowa im. Jana Pawła II. Dojście łagodnym szlakiem od podnóża góry na sam szczyt nie jest szczególnie trudne i zajmuje 15-20 minut. Wyzwaniem będzie natomiast podjazd tam rowerem. Samo wejście na wieżę jest niezapomnianym przeżyciem, w szczególności dla osób z lękiem wysokości. Cała konstrukcja chwieje się pod wpływem wiatru niczym długi drewniany maszt. Przepiękny widok na okoliczne lasy i pętle jezior raduńskich to nagroda za przełamanie swojego strachu. Wejście na wieżę jest płatne 6 zł od osoby (4zł do 16 lat), jednak dzieci do 6 roku życia mają darmowy wstęp.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu

Skansen w Szymbarku (Centrum Edukacji i Promocji Regionu) to pozycja obowiązkowa na liście każdego turysty zamierzającego zwiedzić Kaszuby. W tym miejscu mieści się kopalnia wiedzy oraz informacji na temat historii, zwyczajów i tradycji Kaszub. Wejście jest płatne, a bilety kosztują 20 zł indywidualnie oraz 15 zł za wejście dla grup. Dzieci do 6 roku życia nie płacą nic. W zamian otrzymujemy dostęp do atrakcji takich jak: Dom stojący na głowie, Dom Sybiraka, najdłuższa deska świata (rekord Guinessa), największy fortepian i wiele innych.